DOPROVODNÝ PROGRAM

Doprovodný program v rámci konference METAL 2013 se uskuteční dne 16. 5. 2013 v odpoledních hodinách. Je možné se na něj přihlásit v přihlášce konference na www.metal2013.com. Program je následující:
 

Technické muzeum v Brně

Víte, kdo vynalezl bleskovod? A co je to dálník? Odpovědi se dozvíte na nové interaktivní výstavě Vynálezci a vynálezy. Výstava prezentuje pestré osudy více než 20 osobností, které po sobě zanechaly nesmazatelná díla světového či evropského významu v mnoha oborech lidské činnosti – v technice, lékařství, zemědělství, biologii, chemii, ale i v humanitních vědách. Na své si přijdou i milovníci kuriózních a absurdních výtvorů. Také vás možná překvapí, kolik předmětů z běžného života je českého původu. Některé vynálezy si můžete prohlédnout v originále, u jiných zase pomocí různých interaktivních modelů a her vyzkoušet princip, na kterém fungují.

http://www.technicalmuseum.cz/

Pavilon Anthropos

Expozice o nejstarších dějinách osídlení Moravy i celého evropského kontinentu je tvořena 3 základními celky na jejichž tvorbě se podíleli naši přední vědečtí odborníci: "Morava lovců a sběračů" a "Nejstarší umění Evropy"  a "Paleolitické technologie". V druhé části pak divák nalezne aktuální poznatky z výzkumu evoluce člověka a počátků jeho kultury: "Genetika ve vývoji člověka", "Příběh lidského rodu", doplněné navíc představením chování a života člověku nejbližších tvorů – primátů, prezentované v části "Primáti naše rodina". Nově vybudovaná expozice nepřiblíží jen aktuální poznatky z výzkumů archeologie, antropologie, genetiky apod., ale přináší i interaktivní prezentace díky moderní audiovizuální technice a je obohacena řadou dioramat a rekonstrukcí prostředí i života paleolitických lovců a sběračů. Návštěvníci pochopitelně nepřijdou ani o oblíbenou rekonstrukci mamuta, který je nyní navíc obklopen přirozeným přírodním prostředím.

http://www.mzm.cz/pavilonanthropos/

Hvězdárna a planetárium Brno

  • Chtěli byste prožít příběh Sluneční soustavy?  
  • Podívat se na hvězdné nebe velkým astronomickým dalekohledem?
  • Najít odpovědi na věčné otázky?
  • Dotknout se skutečného meteoritu?
  • Prožít netradiční chvíle pod umělou oblohou planetária?
  • Zvážit se na Měsíci?
  • Hrát si se zajímavými vědeckými experimenty?
  • Užít si skvělý výhled na Brno?
  • Toužíte tomu všemu přijít na kloub?

Pak se určitě vydejte na Hvězdárnu a planetárium Brno. Je centrem pro popularizaci nejrůznějších věd, především z oblasti neživé přírody. Na prvním místě je to samozřejmě astronomie, ale nevyhýbá se geologii, chemii, fyzice, matematice, geografii a dalším… To vše v laikům srozumitelné, zábavné a - pokud je to jenom trochu možné - také interaktivní podobě. Hvězdárna není vědeckým pracovištěm, ale s vědou se tam setkáte na každém kroku. Věnuje se totiž také propagaci brněnských univerzit a velkých vědeckých projektů realizovaných na území města Brna. Přímo v prostorách probíhá i vysokoškolská výuka.

http://www.hvezdarna.cz

Plavba lodí po Brněnské přehradě

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.
Přehrada dříve sloužila jako zásobárna vody pro Brno, k rekreaci a také jako zdroj elektrické energie. Přehrada je také nazývána vodní nádrž Brno či dříve Kníničská přehrada. Hladinu brázdí celkem šest "parníků" (Brno, Veveří, Dallas, Bratislava, Praha a Pionýr), všechny lodě jsou na ekologický elektrický pohon.

http://www.brnenskaprehrada.cz